Gołczański sposób na książkę - projekt dofinansowany przez MKiDN

Projekt skierowany jest do większości mieszkańców gminy, gdyż zaplanowane w nim działania angażują nie tylko dzieci i młodzież ale także osoby dorosłe oraz seniorów. Do realizacji projektu  zaangażowani zostaną także wolontariusze, którzy będą pomagać w organizacji poszczególnych wydarzeń.

Rozpoczniemy od organizacji akcji "Odjazdowy bibliotekarz". Ponad to zorganizujemy: dwa spotkania autorskie (pisarz i podróżnik), warsztaty dla dorosłych i seniorów "Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje", warsztaty dla dzieci "Książka w różnych odsłonach", zajęcia edukacyjne "Ja i moja mówiona książka", warsztaty teatralne dla dzieci, wyjazd do kina dla dorosłych i seniorów, konkursy: fotograficzny "Czytać można wszędzie" oraz bożonarodzeniowy "Bajkowa ozdoba choinkowa", akcję czytelniczą "Choinka pełna książek".

Podsumowaniem projektu będzie "Biblioteczne święto książki".

Projekt zrealizujemy przy współpracy Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Gołcza, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz wolontariuszy.

logotypy

Wydarzenia projektowe:

- Konkurs fotograficzny "Czytać można wszędzie".

Konkurs skierowany do czytelników biblioteki (młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów).

- Rajd rowerowy pod hasłem „Czytam bo lubię”.

Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu rajdu rowerowego. Uczestnicy (czytelnicy, bibliotekarze i wszyscy chętni mieszkańcy Gminy Gołcza) ubrani w koszulki zakupione w ramach projektu z logo biblioteki i hasłem "czytam bo lubię" pokonają trasę między biblioteką główną a filią. Rajd będzie częścią akcji „Odjazdowy bibliotekarz” realizowanej na terenie całej Polski. Rowerzyści po ukończeniu trasy spotkają się na wspólnym grillu w altanie biblioteki, gdzie rozmawiać będziemy o książkach, które warto ze sobą zabrać na wakacje.

- Warsztaty dla dzieci z  teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie „Jak bohaterowie książkowi zawędrowali do teatru”.

- Spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem w Filii Biblioteki Publicznej w Wysocicach w ramach obchodów  „Dnia głośnego czytania”.

- Spotkanie dla dzieci pt. "Książka w różnych odsłonach".

Zajęcia polegać będą na przedstawieniu dzieciom różnych form książek. Począwszy od ręcznie szytych, aż do książek w formie kamishibai kartonowych plansz z obrazkami. Na spotkanie planujemy zaprosić Panią Wandę Matras-Mastalerz doktor, adiunkt w Katedrze Bibliotekarstwa i Czytelnictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wykład dla dorosłych i seniorów "Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje".                

Tematem zajęć będzie:

- zapoznanie słuchaczy z różnymi metodami aktywizacji dorosłych osób i seniorów,

- przedstawienie autorskich pomysłów ćwiczeń pamięci operacyjnej (codziennej) ,

- usprawnianie myślenia i zapamiętywania globalnego, asocjacyjnego,

- pokazanie metod wzmacniania koncentracji i spostrzegawczości w wieku senioralnym.

- Spotkanie autorskie z pisarzem/ podróżnikiem dla młodzieży Krzysztofem Petkiem.

- Dla dorosłych i seniorów/czytelników biblioteki Wycieczka do kina na ekranizację książki.

- Finał konkursu fotograficznego "Czytać można wszędzie"

Finał konkursu odbędzie się 11 listopada 2017. Połączony będzie z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Finalistom wręczone zostaną nagrody książkowe i akcesoria elektroniczne np. pendrive. Efektem konkursu będzie pokonkursowa wystawa zdjęć.

- "Ja i moja mówiona książka" cykl spotkań z dziećmi.

Zajęcia te zostaną przeprowadzone w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza. Polegać będą na wysłuchaniu czterech audiobooków powiązanych z książką. Każde ze spotkań będzie dotyczyło innej lektury.

- Konkurs bożonarodzeniowy "Bajkowa ozdoba choinkowa".

Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie ozdoby choinkowej nawiązującej do postaci książkowych.

- Akcja czytelnicza dla mieszkańców gminy/ czytelników biblioteki "choinka pełna książek". Akacja polegała będzie na zbieraniu od czytelników książek, które ozdobią biblioteczne drzewko choinkowe i staną się prezentem dla czytelników odwiedzających bibliotekę w dniu 6 grudnia.

- Finał akcji "choinka pełna książek" oraz mikołajkowe przedstawienie teatralne dla najmłodszych czytelników.

- Podsumowanie projektu "Biblioteczne święto książki": pokonkursowa wystawa zdjęć "Czytać można wszędzie", finał gminnego konkursu bożonarodzeniowego "Bajkowa ozdoba choinkowa”, wręczenie nagród i dyplomów, wspólne kolędowanie, świąteczny poczęstunek.