Docelowo ma być korzystniej, ale czy od zaraz?

Już od dnia 1 marca 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy, określone w Prawie o aktach stanu cywilnego. Jak duże czekają nas zmiany w Urzędach Stanu Cywilnego? Najważniejsze z nich określają sposób rejestracji narodzin dziecka, wydawania dowodów osobistych a także wprowadzają możliwość wyboru dowolnego miejsca zawierania ślubu cywilnego.

Za kilka dni (1 marca 2015 roku) wchodzi w życie nowa ustawa: Prawo o aktach stanu cywilnego. Już dziś warto wiedzieć co ulegnie zmianie. O najistotniejszych informuje nas Kierownik USC w Gołczy Joanna Marczewska – Molenda:

- Od marca, wraz z rejestracją nowonarodzonego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego dokonywać się będzie jego zameldowanie. System rejestrów państwowych wygeneruje dla dziecka nr PESEL. Urodzenie, małżeństwo oraz zgon rejestruje jak dotychczas Kierownik USC właściwy ze względu na miejsce urodzenia, zawarcia małżeństwa czy ze wzglądu na miejsce zgonu. Jeśli więc dziecko urodziło się na przykład w Miechowie, to zdarzenie rejestrujemy w USC Miechów.

Zmiany obejmą również wzór dowodu osobistego?

- Tak. Obowiązywać będzie nowy wzór dowodu osobistego, obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych. W nowym dowodzie nie odnajdziemy już informacji o adresie zamieszkania. W przypadku zmiany meldunku nie trzeba będzie zatem wymieniać dowodu. Niewykluczone jednak, iż zaraz po 1 marca 2015 roku mogą pojawić się utrudnienia w czasie obsługi klientów w zakresie ewidencji ludności, wydawania dowodów osobistych i rejestracji stanu cywilnego. Ma to związek z tworzonym przez MSW od kilku lat systemem opartym na budowie centralnych rejestrów. Aplikacja informatyczna, która wspierać będzie System Rejestrów Państwowych, jest cały czas modyfikowana.

Od teraz możliwe będzie zawarcie związku małżeńskiego poza USC. Czy podejmując taką decyzję przyszli nowożeńcy muszą liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów?

- Od 1 marca każdy kto wskaże miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości może zawrzeć związek małżeński poza Urzędem Stanu Cywilnego. Za taki ślub trzeba będzie zapłacić 1000 złotych. Do tego małżonkowie będą musieli jeszcze uiścić opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa, w wysokości 84 złotych.

Gdzie w takiej sytuacji odbierzemy odpis aktu stanu cywilnego?

- Obecnie po odpis aktu stanu cywilnego musimy jechać tam gdzie nastąpiło zdarzenie. Po zmianach w prawie akt stanu cywilnego będzie można pobrać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego, niezależnie od tego gdzie nastąpiło zdarzenie.

A co z odpisami aktów niezbędnych do rejestracji lub złożenia wniosku o dowód osobisty?

- Przy załatwianiu spraw urzędowych do których trzeba było przedłożyć odpisy aktów niezbędnych do rejestracji lub złożenia wniosku o dowód osobisty nie będzie już obowiązku dostarczania w/w dokumentów, a w związku z tym nie będzie trzeba ponosić dodatkowych kosztów z tytułu opłaty skarbowej za wydanie aktu. Chcę jednak zaznaczyć, że choć nowe rozwiązania docelowo mają być dla klientów korzystne, to w pierwszym okresie po wprowadzeniu nowych zasad czas załatwiania spraw może się wydłużyć. Prosimy zatem mieszkańców o wyrozumiałość w pierwszym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań. Ostatecznie o sprawności działania nowego systemu zadecyduje realne działanie.