wojt podziekowanie

Gołecka „Szkoła Współpracy”

Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej,  przedstawiciele społeczności SP im. Jana Pawła II w Gołczy uczestniczyli wczoraj (15 czerwca 2015 roku) w ogólnopolskiej konferencji, podsumowującej program „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Na konferencję, którą zorganizowano w Warszawie, pojechali zarówno reprezentanci rodziców jak i nauczycieli z gołeckiej szkoły - na czele z panią Dyrektor Zdzisławą Kyć.

Program „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty. Jego celem było zainicjowanie zmiany dotychczasowej formuły funkcjonowania środowiska szkolnego oraz zmiany w relacji pomiędzy nauczycielami, rodzicami i uczniami.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat do projektu przystąpiło ponad 1200 szkół i przedszkoli z całej Polski, w tym Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy.

- Podczas wdrażania projektu w naszej szkole wykonaliśmy szereg zaplanowanych i przemyślanych działań i prac, m.in.: szkolenia i warsztaty  dla uczniów, rodziców i nauczycieli w Krakowie, debaty w gronie uczniów, rodziców i nauczycieli na terenie szkoły, „skrzynki pomysłów” i analizowanie ciekawych pomysłów, analizowanie i formułowanie nowego spojrzenia na dokumenty szkolne, wspólne redagowanie podstawowych zasad zawartych w dokumentach szkolnych oraz Szkolny Program Aktywnej Współpracy - wylicza Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy Zdzisława Kyć.

Szkoła współpracy to przestrzeń w której każde dziecko i młody człowiek, każdy rodzic i nauczyciel zaproszeni są do wspólnej rozmowy, pracy, uczenia się i zabawy. Właśnie w duchu tak pojętej współpracy – w trakcie trwania projektu – przygotowano i zrealizowano szereg ciekawych uroczystości i prac, m. in.: Dzień Mamy i wspólny taniec belgijski, Dzień Babci i Dziadka na hali widowiskowo sportowej i bal karnawałowy RETRO, Dzień Dziecka  z udziałem rodziców, którzy pełnią ważne funkcje społeczne (np.: policjant, strażak, pielęgniarka, kucharka, weterynarz), a także: wspólne działania mające na celu poprawę estetyki otoczenia szkoły oraz właściwe zagospodarowanie przestrzeni szkolnej – kąciki wypoczynkowe dla dzieci, ławeczki na korytarzach, ławeczki na świeżym powietrzy i piaskownice dla najmłodszych.

- Nasza szkoła, poprzez zaangażowanie całego środowiska lokalnego, może stanowić wzór do naśladowania. Przez wiele lat nauczyciele, rodzice i uczniowie realizują szereg inicjatyw, które integrują środowisko lokalne wokół zadań oświatowych dla dobra dzieci. Jest to również olbrzymia zasługa Organu Prowadzącego, który zaspokaja nasze potrzeby gospodarcze i zapewnia właściwe warunki lokalowe i dydaktyczne – dodaje Dyrektor Zdzisława Kyć podsumowując uczestnictwo we wspomnianej konferencji.