„Wolne lektury” w katalogu Biblioteki Publicznej w Gołczy

Przypominamy, że w czerwcu 2015 roku uruchomiono dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych  gołczańskiej  biblioteki. W katalogu biblioteki wdrożono  protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych  udostępnione w sieci.

Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury”, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska.

Kolekcja „Wolnych Lektur” została udostępniona poprzez katalog biblioteczny on-line SOWA2. Informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała niezmieniona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych.

Projekt „Wolne Lektury” realizowany jest we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską, pod  patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W zbiorach tej internetowej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, w tym wiele dzieł klasycznych, lektur szkolnych i kilkaset audiobooków. Utwory te trafiły do domeny publicznej i zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w Internecie (m. in. pdf, mobi, epub, html).

Pobieranie plików jest całkowicie darmowe, dostępne przez 24 godziny na dobę dla wszystkich użytkowników naszego katalogu on-line.

Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Lalka” Prusa, uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w bibliotece głównej i filii, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej.

Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników (.epub, .mobi) lub jako PDF.

Jeżeli dostępna jest wersja audio - pojawia się symbol nutki - możliwe jest jej  odsłuchanie.