Małopolskie Dni Książki „Książka i róża” 2024 w Gołczy

Czytelnicy, którzy dotychczas jeszcze nie wiedzieli jaka jest najgrubsza i najstarsza książka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gołczy mieli okazję się o tym przekonać podczas wydarzeń prowadzonych w ramach Małopolskich Dni Książki.

Obchody Dni „Książki i róży” rozpoczęto w piątek 19 kwietnia 2024r. od wizyty przedszkolaków w Filii Biblioteki w Wysocicach. Dzieci poznały pracę bibliotekarza, dowiedziały się co trzeba zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.

W sobotę na najmłodszych czytelników czekał  Miś Tuliś z koszem pełnym darmowych książeczek oraz słodkim poczęstunkiem. Nikt w tym dniu z biblioteki nie wyszedł z pustymi rękami.

Natomiast w poniedziałkowy poranek odbyło się spotkanie dla rodziców z małymi dziećmi, które poświęcone zostało róży – królowej kwiatów. Efektem zajęć były pachnące róże z krepiny i bibuły. Dodatkowo uczestnicy przy pomocy włóczki i słoiczków wykonali oryginalne wazoniki.

We wtorek bibliotekę odwiedzili siódmoklasiści, aby na warsztatach wykazać się kunsztem i pomysłowością wykonując zapachowe „retro róże” ze starych książek. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć wyjątkowego chłopca jakim jest Mały Książę. To właśnie jego historia przyjaźni z lisem uświadomiła nam, że „To co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu, naprawdę widzi się tylko sercem”.

Całą środę w Gołczy i Filii w Wysocicach trwała „Randka w ciemno z książką”.  W tym dniu odwiedzający bibliotekę zostali obdarowani losowo wybraną książką zapakowaną w ozdobny różany papier. Książki pochodziły z akcji "Podaruj drugie życie książce". Dodatkowo w tym dniu każdy czytelnik otrzymał zakładkę z różaną herbatą, która miała umilić bezcenne chwile z książką.

Na zakończenie Małopolskich Dni Książki do biblioteki zaproszono drugoklasistów. Tematem zajęć była opowieść “O wilku, który wypadł z książki”, która pozwoliła na eksplorację różnych wersji tej samej historii. Przeprowadzono także emocjonujący wyścig z książką., który zakończył się budowaniem domków z książek, co okazało się być fantastyczną zabawą integracyjną podkreślającą znaczenie współpracy i kreatywności.

Wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach obchodów Małopolskich Dni Książki “Książka i Róża” były nie tylko edukacyjne, ale także pełne radości z czytania i tworzenia. Czytelnicy opuszczali bibliotekę z uśmiechem na twarzy i nową pasją do czytania książek.