Wyjazd studyjny do gospodarstw rodzinnych Wielkopolski szansą rozwoju obszarów wiejskich oraz przeniesienia dobrych praktyk na teren Małopolski

W dniach 26-28 czerwca 2023 roku Małopolska Izba Rolnicza w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zorganizowała 3-dniowy wyjazd studyjny do województwa wielkopolskiego pn. „Wyjazd studyjny do gospodarstw rodzinnych Wielkopolski szansą rozwoju obszarów wiejskich oraz przeniesienia dobrych praktyk na teren Małopolski”. W wyjeździe wzięło udział 49 rolników oraz opiekun merytoryczny. Celem organizacji wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem gospodarstw rodzinnych województwa wielkopolskiego oraz ułatwienie wymiany wiedzy i doświadczeń między rolnikami z Małopolski, a rolnikami z Wielkopolski, a także dążenie do zatrzymania tendencji spadkowej liczby gospodarstw rodzinnych.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili 4 rodzinne gospodarstwa położone w powiecie jarocińskim, nowotomyskim oraz krotoszyńskim:

  • gospodarstwo Justyny i Andrzeja Mazurek w Noskowie, zajmujące się produkcją miodu, pyłku pszczelego oraz propolisu,
  • gospodarstwo Iwony i Mieczysława Bąbelek w Lwówku, prowadzące produkcję brojlerów oraz uprawę zbóż,
  • gospodarstwo Justyny i Przemysława Galas w Łagwach, prowadzące produkcję warzywniczą,
  • gospodarstwo Aliny Kaczały-Szymczak w Konarzewie, zajmujące się hodowlą bydła mlecznego.

Małopolscy rolnicy spotkali się także z przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W trakcie dyskusji zapoznali się z charakterystyką rolnictwa w województwie wielkopolskim,  z problemami z jakimi borykają się tamtejsi rolnicy, a także z ich sukcesami w zakresie produkcji rolnej. Przedstawili również swój punkt widzenia na kwestie rolnicze.

Realizując poszczególne punkty programu rolnicy mieli okazję, by poszerzyć wiedzę na temat możliwości i rozwiązań niezbędnych do wzmocnienia pozycji rynkowej ich gospodarstw. Wyjazd umożliwił również uczestnikom nawiązanie kontaktów, podejmowanie współpracy agrobiznesowej, poszukiwanie nowych kierunków produkcji żywności oraz podejmowanie działań zmierzających do skracania łańcuchów dostaw.

PARTNER PROJEKTU:

 godlo golcza

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji

bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

www.prow.malopolska.pl
www.mir.krakow.pl